درمان زانو درد با ورزش توسط دکتر مویدفر فوق تخصص زانو در اصفهان

نوبت دهی اینترنتی دکتر مهدی مویدفر
نوبت دهی اینترنتی دکتر مهدی مویدفر

تماس با دکتر مویدفر فوق تخصص زانو، پزشکان ارتوپد دانش و آموزش تخصصی مورد نیاز برای درمان طیف گسترده ای از مشکلات موثر بر سیستم اسکلتی عضلانی – استخوان ها، مفاصل، غضروف، عضلات و اعصاب – از جمله زانو را دارند. پزشکان ارتوپد می توانند درد حاد و مزمن زانو را درمان کرده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشند.

چه زمانی برای زانو درد به دکتر متخصص زانو مراجعه کنیم

متأسفانه، زانو درد یک مشکل رایج برای بسیاری از ایرانی ها در هر سنی است. در حالی که افراد جوان بعد از آسیب دیدگی زانو درد را تجربه می کنند، درد زانو می تواند به دلیل تعدادی از شرایط پزشکی، چاقی و آرتریت نیز ایجاد شود. اگر درد حاد یا مزمن زانو را تجربه می کنید، ممکن است برای درمان نیاز به مراجعه به متخصص زانو داشته باشید.

متخصص زانو چه نام دارد؟

قبل از هر چیز، باید بدانید که برای زانو درد خود به چه نوع پزشکی مراجعه کنید. اگر بخواهید در مورد زانو درد خود به پزشک عمومی مراجعه کنید، او به احتمال زیاد شما را به یک پزشک ارتوپد معرفی می کند.

پزشک متخصص زانو کیست؟

پزشکان ارتوپد که پزشکان ارتوپد یا جراح ارتوپد نیز نامیده می‌شوند پزشکانی هستند که، مراقبت از استخوان‌ها، مفاصل، رباط، اعصاب و تاندون‌ها (بافتی که استخوان‌ها و مفاصل را به هم متصل می‌کند) تمرکز می‌کنند. به این ترتیب میتوان، متخصص زانو درد، متخصص ارتوپدی زانو نامیدشان

به خاطر داشته باشید که بسیاری از پزشکان ارتوپد فقط در یک یا دو قسمت از سیستم اسکلتی- عضلانی تخصص دارند، بنابراین مهم است که قبل از گرفتن نوبت با هر پزشک جدیدی که در زمینه زانو تخصص دارد، مطمئن شوید.

چه زمانی به متخصص زانو مراجعه کنیم

بلافاصله پس از آسیب دیدگی زانو، ممکن است علاوه بر درد زانو، برخی علائم رایج را نیز تجربه کنید. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

  • سر و صدا و یا احساس صداهای خرچنگ مانند
  • تورم، قرمزی و گرمی در لمس
  • سفتی و یا ناتوانی در صاف کردن کامل زانو
  • ضعف و یا بی ثباتی زانو

همه زانو دردها به درمان پزشکی نیاز ندارند، بیشتر تغییرات جزئی، رگ به رگ شدن و آسیب دیدگی ها را می توان در خانه با استراحت، یخ و بالا بردن ارتفاع درمان کرد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه می کنید، باید به متخصص ارتوپدی زانو در اصفهان برای مشاوره مراجعه کنید.

علایمی که باید به پزشک زانو در اصفهان مراجعه کنید عبارتند از:

  • دارای تورم مشخص زانو یا تغییر شکل آشکار شده اید
  • تحمل وزن روی زانوی خود را ندارید
  • هنگامی که می خواهید راه بروید، زانوی شما به بیرون می آید
  • علاوه بر قرمزی و تورم زانو دچار تب شده اید
  • درد شدید زانو دارید

زانو درد مزمن

اگر تجربه زانو درد مزمن داشته اید، وقت آن است که به متخصص زانو درد مراجعه کنید. در حالی که برخی از بیماری های مزمن زانو قابل درمان نیستند، درمان ها می توانند به کاهش علائم و درد شما کمک کنند.

علل شایع زانو درد

درد زانو و مفاصل می تواند ناشی از آسیب های حاد، شرایط پزشکی و بیماری های مزمن باشد.

آسیب های شایع زانو

پارگی ACL و MCL : این پارگی‌های رباط دو مورد از شایع‌ترین آسیب‌های زانو در بزرگسالان فعال هستند.

شکستگی زانو: به طور معمول در اثر ضربه ایجاد می شود، شکستگی کشکک، استخوان ران و درشت نی در مفصل زانو بسیار دردناک است.

دررفتگی زانو: به طور معمول در اثر ضربه ایجاد می شود، دررفتگی زانو می تواند به دلیل ناهنجاری های زانو نیز ایجاد شود.

پارگی منیسک : اغلب در حین ورزش ایجاد می شود، این پارگی ها همچنین می تواند ناشی از آرتریت یا پیری باشد.

آرتریت در زانو

استئوآرتریت : شایع ترین نوع آرتریت، این وضعیت “ساییدگی و پارگی” معمولاً به دلیل زوال مفاصل و پیری ایجاد می شود.

آرتریت روماتوئید : یک بیماری خود ایمنی مزمن، RA می‌تواند بر هر استخوانی در بدن تأثیر بگذارد و ناتوان‌کننده‌ترین شکل آرتریت است.

آرتریت سپتیک : در حالی که نادر است، مفصل زانو می تواند عفونی شود، که در طی آن آرتریت سپتیک می تواند به سرعت آسیب قابل توجهی ایجاد کند.

سایر مشکلات زانو

سندرم درد : اغلب به نام «زانوی دونده» یا «زانوی جامپر» نامیده می‌شود، این سندرم می‌تواند باعث درد و سفتی در جلوی زانو و درد اطراف کاسه زانو شود و بالا رفتن از پله‌ها یا زانو زدن را دشوار کند.

بورسیت پس آنسرین (تاندون زانو) : التهاب بورس (بالشتک) بین ساق پا و سه تاندون همسترینگ که باعث درد در قسمت داخلی زانو، زیر مفصل می شود.

اگر درد زانو یا مفاصل را تجربه می‌کنید و می‌خواهید با یک متخصص ارتوپدی زانو صحبت کنید، در صورت با دکتر مهدی مویدفر فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان تماس بگیرید.