بهترین دکتر آرتروپلاستی زانو در اصفهان

بایدها و نبایدهای تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی کامل زانو

عمل-تعویض-مفصل-زانو,راه-رفتن-بعد-از-عمل-تعویض-مفصل-زانو,هزینه-عمل-تعویض-مفصل-زانو
عمل-تعویض-مفصل-زانو,راه-رفتن-بعد-از-عمل-تعویض-مفصل-زانو,هزینه-عمل-تعویض-مفصل-زانو

بهترین دکتر آرتروپلاستی زانو در اصفهان، جراحی ارتروپلاستی زانو یا تعویض مفصل زانو ، یکی از متداول ترین روش های عوض کردن مفصل است که تقریباً در همه جای دنیا انجام می گیرد. جراحان براساس وضعیت سلامتی بیمار و شدت درد و آسیب، تعویض کامل مفصل زانو یا تعویض بخشی از آن را انجام می دهند. تعویض کامل زانو شایعتر از نوع جزئی است و در این جراحی همه قسمت های مفصل زانو با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شوند.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

بیمار به عنوان کاندید عمل جراحی تعویض مفصل زانو، بایستی از نظر روحی و جسمی برای جراحی آماده باشید. برخی از بیماران توقع دارند که پس از جراحی نیز دقیقا همانند زمانی که در سلامت کامل بوده اند، فعالیت های مورد علاقه و ورزش خود را از سر بگیرند. اما این تفکر درستی نیست چرا که مفصل مصنوعی هرگز مانند مفصل سالم نخواهد بود. اگرچه این عمل درد و ناراحتی مفصل را کاهش می دهد و شما قادر نیستید  فعالیت های شدیدی که فشار زیادی به زانو وارد می کنند را انجام دهید.

عملکرد این مفاصل مصنوعی ، طبیعی بوده و به طور معمول بسته به شرایط و نحوه استفاده ،طول عمر بالایی دارند. ولی اگر مفصل در طول زندگی فرد دچار اضافه بار بیش از حد ناشی از اضافه وزن، تمرین شدید فیزیکی و غیره شود دچار شکستگی، دررفتگی یا جداشدگی می شود.

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو

این جراحی زمانی انجام می‌شود که ناراحتی های ناشی از استرس و آرتریت مفصلی زانو با درمان غیر جراحی نمی تواند کنترل شود و به شدت کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌کند. دکتر مؤیدفر بهترین فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان درباره جراحی ارتروپلاستی زانو یا تعویض مفصل زانو در مقاله زیر می‌گوید:

برخی از بیماران به دلیل نگرانی در مورد عوارض ناشی از جایگزینی مفصل، که ممکن است عدم رسیدن به نتایج مطلوب باشد، عمل جراحی را به تعویق می اندازند. اما بهتر است بگوییم که عوارض احتمالی بعد از عمل نادر بوده و شما می توانید با خیالی آسوده این جراحی را انجام دهید. پزشکان همچنین بر این باورند که بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو خود را به تأخیر می اندازند.

احتمال انجام دوباره جراحی تعویض زانو در آنها بیشتر است، زیرا این یکی از عواملی است که در طول عمر پروتز مفصل تأثیر می گذارد. در صورتی که سوال یا راهنمایی در مورد جراحی مفصل زانو در اصفهان دارید، می‌توانید از طریق شماره تلفن  ۰۳۱۳۱۳۱۵۸۷۰ و ۰۳۱۳۱۳۱۵۸۷۱  با دکتر مهدی مویدفر بهترین فوق تخصص جراحی تعویض مفصل زانو در اصفهان تماس گرفته و علاوه بر گرفتن اطلاعات بیشتر، یک وقت ملاقات برای تشخیص و درمان  خود تعیین کنید.

بیشتر بخوانید  علائم و درمان آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

خطر و اقدامات احتیاطی تعویض مفصل زانو

ریسک و خطرات در همه روش‌های جراحی رایج هستند. این خطرات به عوامل بسیاری از جمله نوع جراحی و وضعیت پزشکی بیمار بستگی دارد. عوارض جانبی احتمالی دیگر اگر چه بسیار نادر می باشند اما شامل عوارض جانبی بیهوشی ، اختلالات تنفسی ، عفونت ، خونریزی و مرگ می باشد. اگرچه تعویض مفصل زانو با استفاده از پروتز به طور کلی امن در نظر گرفته می شود ، اما هنوز هم می تواند با عوارض جانبی همراه باشد.

عفونت مفصل زانو یا پروتز زانو :

ممکن است در اثر برش در جایی که پروتز قرار می گیرد رخ دهد. اگر درد یا تورم وجود داشته باشد که باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

تشکیل لخته های خون :

این لخته ها می توانند در پا تشکیل شده و باعث التهاب رگ های خونی شوند. لخته های تشکیل شده خون  می توانند به قلب ، مغز یا ریه منتقل شده و باعث حمله قلبی، سکته مغزی یا آمبولی ریوی شوند. اگر موارد بالا مشاهده شود ، ممکن است نیاز به معاینه و درمان جدید داشته باشید ، تا مشخص شود که چرا مفصل مصنوعی زانو به درستی کار نمی کند.

هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو :

تعداد قابل توجهی از بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند به علل مختلفی مانند مشکلات قلبی، دیابت و یا بیماری های زمینه ای دیگر، به طور منظم دارو مصرف می کنند. برای به حداقل رساندن ریسک برخی از عوارض، تداخل با داروهای بیهوشی و یا ایجاد مشکلات حین عمل جراحی لازم است بعضی از داروهای مصرفی بیمار چند روز قبل از عمل جراحی قطع یا جایگزین شوند و یا مقدار آنها تغییر کند.

لازم است این موارد به اطلاع بهترین فوق تخصص جراحی تعویض مفصل زانو در اصفهان رسانده شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

مراقبت از زخم جراحی :

محل جراحی تعویض مفصل زانو  بخیه شده و روی آن پانسمان قرار می گیرد. پانسمان باید هر چند وقت یکبار تعویض شود. فاصله زمانی بین تعویض پانسمان ها را پزشک مشخص میکند. معمولا زخم جراحی تا چند روز ترشحات آبکی و زلالی دارد که ممکن است پانسمان را خیس کرده و یا روی پانسمان لکه بیندازد. بعد از چند روز این ترشحات قطع میشود.

تا وقتی که پانسمان روی زخم خیس میشود و یا روی آن لکه مشاهده می شود نیاز است که تعویض پانسمان در فواصل زمانی انجام شود و معمولا بعد از توقف ترشحات زخم دیگر نیازی به تعویض مستمر زخم نیست. با این حال بهتر است تا موقعی که بخیه ها خارج میشوند روی زخم با پانسمان پوشیده باشد تا زخم با لباس تحریک نشود.

بیشتر بخوانید  درمان سندرم پلیکا در اصفهان

اگر ترشحات زخم بیش از چند روز طول کشید یا بعد از چند روز ترشحات غلیظ یا زرد رنگ یا بو دار شد باید به پزشک خود اطلاع داد. معمولا بخیه ها بعد از دو هفته خارج میشوند. پیشنهاد می شود تا وقتیکه زخم محل عمل کاملاً خشک نشده است و بخیه ها خارج نشده اند، اجازه ندهید با آب تماس پیدا کند و بخصوص از استحمام پرهیز کنید چرا که درصد ریسک عفونت محل عمل را در پی دارد.

رعایت نکات موارد زیر بعد از تعویض مفصل زانو لازم است

دکتر خوب آرتروپلاستی زانو در اصفهان نکات مهم زیر را بیان می کنند

 • در صورت امکان در حمام دستگیره هایی روی دیوار نصب شود تا در هنگام تغییر وضعیت از آنها استفاده کرده و از لیز و سُر خوردن جلوگیری بعمل آید.
 •  اطراف پله ها دستگیره داشته باشد تا بیمار در حین بالا و پایین رفتن از پله از این دستگیره ها کمک بگیرد.
 •  صندلی حمام باید ثابت باشد و قابل جا به جا شدن نباشد و تکان نخورد.
 •  فرش های لغزنده و سیم های برق رها شده در منزل باید جمع آوری شوند تا احتمال زمین خوردن بیمار را کم تر کند.
 •  یک صندلی مناسب برای بیمار یک صندلی محکم است که محل نشیمن آن زیاد نرم نباشد و در موقع نشستن روی آن در حالیکه کف پاها روی زمین قرار میگیرد نباید زانو ها بالاتر از مفصل ران قرار بگیرند. صندلی باید دو دسته داشته باشد و پشتی آن محکم باشد.
 • بیمار بتدریج و به آرامی فعالیت های روزانه معمول را در منزل باید شروع کند.
 •  بیمار باید همیشه یک بالشت کمی سفت داشته باشد تا روی صندلی ماشین یا مبل یا صندلی بگذارد بطوریکه زانوها پایین تر از سطح مفصل قرار بگیرد.

 •  صندلی بخصوص صندلی که پشت میز غذاخوری قرار گرفته است باید پایه بلندتر از معمول داشته باشد.
 •  بیمار باید برای همیشه از توالت فرنگی استفاده کرد. ارتفاع محل نشستن این توالت باید کمی بالاتر از معمول باشد.
 •  برای پوشیدن و درآوردن جوراب و کفش باید از پاشنه کش بلند استفاده شود تا مفصل زیاد خم نشود.
 • تا وقتی مفصل مصنوعی در بدن وجود دارد هر وقت کار دندانپزشکی برای بیمار انجام میشود باید به دندانپزشک خود اطلاع دهد تا برای مدتی برای وی داروی آنتی بیوتیک تجویز کند چون میکروب ها میتوانند در موقع دستکاری محوطه دهان و دندان در موقع اعمال دندانپزشکی از راه خون به محل مفصل مصنوعی رفته و در آن محل ایجاد عفونت کنند.
 • بیمار ممکن است قدری بیحسی یا گزگز اطراف محل شکاف جراحی خود احساس کند که طبیعی است.
 • ممکن است در فرودگاه در حین عبور از دروازه امنیتی کشف فلز زنگ اخطار صدا کند . باید این نکته را به ماموران امنیتی اطلاع داد. لازم است از قبل گواهی از پزشک ارتوپد معالج دریافت شود که در بدن فرد مفصل مصنوعی حاوی فلز در ناحیه زانو وجود دارد.
 • باید همیشه سعی کرد تمرینات سبک بدنی را تا آخر عمر ادامه داد تا حرکات مفصل و قدرت عضلات حفظ شود. بیمار بعد از شش تا هشت هفته میتواند شنا کند که فعالیت ورزشی سودمندی است. دوچرخه سواری روی زمین بدون شیب هم ورزش مناسبی است ولی ورزش هایی را که در آنها به مفصل ضربه وارد میشود مثل تنیس، بدمینگتون، فوتبال و پرش مناسب نیستند.
 • بیمار نباید اشیاء سنگین را حمل کند.

 • هر چند وقت یک بار به پزشک ارتوپد خود مراجعه کنید تا از صحت کارکرد مفصل مصنوعی اطمینان حاصل شود. بعضی از مشکلات ممکن است برای مفصل مصنوعی بوجود بیاید که در ابتدا ممکن است علامتی نداشته باشد و فرد متوجه آن نشود.
 • بعضی از بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل راحتی چندان خوبی ندارند. گاهی به دلیل اینکه درد و سفتی مفصل زانوی آنها از بین رفته، در فعالیت های سنگین مانند کوهنوردی، دو، پرش و … شرکت می کنند. همه این فعالیت ها باعث می شود که مفصل آنها زودتر از بین برود.

  • سبک زندگی اشتباه، مانند رژیم غذایی نامناسب، نشستن و ایستادن نامناسب و فرم های نادرست خم کردن زانو، باعث ساییده شدن مفصل کاشته شده می شود.

  • متأسفانه برخی از بیماران پس از تعویض مفصل زانو قادر به کنترل وزن خود نبوده و اضافه وزن دارند. در این شرایط، وزن اضافی فشار بیشتری بر روی مفصل تعویض شده زانو وارد می کند.

  • طبق آمار، جوانان مبتلا به مفاصل مصنوعی زودتر از افراد مسن به آرتروپلاستی ثانویه زانو نیاز خواهند داشت، چرا که جوانان از افراد مسن فعالتر بوده و به طور کلی در فعالیتهای ورزشی و سنگین بیشتر شرکت می کنند.

  •  اگرچه عوارض بعد از جراحی تعویض مفصل زانو نادرند، اما ظاهر آنها یکی از عواملی است که باعث سایش مفصل می شود. مشکلاتی مانند شکستگی استخوان در اطراف مفصل تعویضی زانو یکی از شایعترین مشکلات در میان بیماران قدیمی است.

هزینه جراحی آرتروپلاستی زانو

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو در اصفهان بسیار متفاوت است. از مهمترین نکات برای قیمت عمل آرتروپلاستی زانو در اصفهان می توان به نکات زیر اشاره کرد

 • هزینه جراح
 • هزینه تسهیلات اقامت در بیمارستان
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه های تجهیزات پزشکی مانند زانو بند و عصا
 • اگر بیمه هستید، هزینه های شما به سطح پوشش شما بستگی دارد.
بیشتر بخوانید  ۴ روش درمانی برای بیماری ازگود اشلاتر

سخن پایانی :

در نظر داشته باشید متوسط ماندگاری ایمپلنت مفصل زانو ۱۵-۱۰ سال تخمین زده شده است. با این وجود، پیشرفت علم و فناوری های جدید در پروتزهای مصنوعی، تولیدکنندگان پروتزهایی با مواد جدید و بادوام تولید می کنند که ماندگاری ۳۰-۲۰ ساله دارند.

اگر فکر می کنید پس از جراحی می توانید هر کاری انجام دهید و مفصل شما به مدت ۲۰ سال سالم خواهد ماند، سخت در اشتباه هستید. زیرا داشتن پروتز سالم زانو برای چندین دهه نیاز به مراقبت و استراحت مناسب دارد. پس مراقب خود باشید تا از زندگی لذت ببرید.

 

تعویض مفصل زانو،آرتروسکوپی زانو،ارتروسکوپی زانو،پارگی مینیسک زانو
صفحه اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان را دنبال کنید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + سه =