درمان پوکی استخوان در اصفهان

علت پوکی استخوان و راه های پیشگیری از آن

Osteoporosis، درمان پوکی استخوان در اصفهان، نام دیگر پوکی استخوان بیماری خاموش است، بهترین دکتر جراحی رباط صلیبی زانو در اصفهان، دکتر مویدفر جراح زانو در اصفهان
نام دیگر پوکی استخوان بیماری خاموش است

درمان پوکی استخوان در اصفهان، یکی از اصطلاحات پزشکی که این روزها بسیار شنیده می‌شود، پوکی استخوان است. این عارضه با شیوع گسترده‌، حتی در مواردی افراد نه چندان مسن را نیز درگیر عوارض خود می‌کند. پوکی استخوان یا استئوپروز (Osteoporosis)، همانطور که از نامش پیداست، به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت و استحکام استخوان کم شده و تحت این شرایط استخوان در معرض آسیب و شکستگی قرار می‌گیرد.

تراکم استخوان معمولاٌ بتدریج پیشرفت می‌کند و در ابتدا، هیچ علامتی از خود بروز نمی‌دهد تا وقتی که شکستگی ایجاد شود. پوکی استخوان یا استئوپروز می‌تواند در هر استخوانی از بدن ایجاد شود ولی معمولاً شکستگی ناشی از آن، دراستخوان‌های ستون مهره‌ها، لگن و ران بیشتر دیده می‌شود.

راه های درمان پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان بیماری است که استخوان ها را تا حدی ضعیف می‌کند که به راحتی می‌شکنند. اغلب استخوان های لگن، ستون فقرات (ستون فقرات) و مچ دست. پوکی استخوان را “بیماری خاموش” می نامند، زیرا ممکن است تا زمانی که استخوان شکسته نشود، متوجه هیچ تغییری نشوید. با این حال، در تمام این مدت، استخوان های شما سال ها بود که قدرت خود را از دست می‌دادند. 

بیشتر بخوانید  جراحی رباط صلیبی زانو در اصفهان

استخوان یک بافت زنده است. برای قوی نگه داشتن استخوان ها، بدن شما استخوان قدیمی را می شکند و آن را با بافت استخوانی جدید جایگزین می کند. حدوداً در سن ۳۰ سالگی، توده استخوانی افزایش نمی‌یابد، و هدف برای سلامت استخوان این است که تا جایی که می‌توانید استخوان‌های بیشتری را حفظ کنید. با ورود افراد به ۴۰ و ۵۰ سالگی، ممکن است استخوان های بیشتری نسبت به استخوان هایی که جایگزین شده‌اند شکسته شود.

نگاه دقیق به داخل استخوان چیزی شبیه لانه زنبوری را نشان می دهد. هنگامی که شما پوکی استخوان دارید، فضاهای این لانه زنبوری بزرگتر می شود و استخوانی که لانه زنبوری را تشکیل می دهد کوچکتر می شود. پوسته بیرونی استخوان‌های شما نیز نازک تر می‌شود. همه اینها استخوان های شما را ضعیف تر می کند.

چه کسانی به پوکی استخوان مبتلا هستند؟ عوامل و علل خطر

اگرچه پوکی استخوان در هر سنی ممکن است ایجاد شود، اما در میان افراد مسن، به ویژه زنان مسن، شایع تر است. مردان نیز به این بیماری مبتلا هستند. زنان سفیدپوست و آسیایی بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند. سایر زنان در معرض خطر عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی شکستگی استخوان یا پوکی استخوان داشته باشید
 • بعد از ۵۰ سالگی استخوان شکسته شده است
 • قبل از قطع قاعدگی، عمل جراحی برای برداشتن تخمدان هایشان انجام شده
 • یائسگی زودرس
 • در طول زندگی به مقدار کافی کلسیم و یا ویتامین D دریافت نکرده اند
 • استراحت طولانی مدت در رختخواب داشت یا از نظر فیزیکی غیرفعال بود
 • دود (سیگاری ها ممکن است کلسیم کمتری را از رژیم غذایی خود جذب کنند)
 • از برخی داروها ، از جمله داروهای آرتریت و آسم و برخی داروهای سرطان
 • از داروهای خاصی برای مدت طولانی استفاده کرده اند
بیشتر بخوانید  درمان نرمی غضروف کشکک زانو در اصفهان

خطر پوکی استخوان با افزایش سن بیشتر می شود. در زمان یائسگی، زنان ممکن است برای چندین سال به سرعت استخوان را از دست بدهند. پس از آن، ضرر کاهش می یابد اما ادامه می یابد. در مردان، از دست دادن توده استخوانی کندتر رخ میدهد. اما در سن ۶۵ یا ۷۰ سالگی، مردان و زنان با سرعت یکسان استخوان از دست می دهند.

چه کسانی بیشتر به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند؟

اغلب افراد در سنین بالا به پوکی استخوان دچار خواهند شد، ولی در زنان پوکی استخوان حتی ممکن است قبل از سن یائسگی آغاز شود؛ با این وجود، شکستگی‌های ناشی از آن در سنین بالاتر ایجاد می‌گردد. بیشترین افرادی که در معرض شکستگی ناشی از پوکی استخوان قرار می‌گیرند، زنان یائسه هستند؛ زیرا در این دوران سطح استروژن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

شکستگی‌های لگن وخیم‌ترین عارضه استئوپروز یا پوکی استخوان است که سه چهارم شکستگی‌های لگنی در زنان رخ می‌دهد. اگر سنجش تراکم مواد معدنی استخوان را معیار قرار دهیم، تعداد قابل توجهی از زنان بویژه در دوران یائسگی، دچار کاهش توده استخوانی در گردن و استخوان ران می‌باشند.


علل پوکی استخوان

دلایلی که می‌تواند ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بالا ببرد عبارتند از:

 • افزایش سن
 • عوامل ژنتیکی
 • استعمال دخانیات و الکل
 • نداشتن تحرک بدنی (ورزش) مناسب و کافی
 • کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی
 • بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، کم‌کاری غدد جنسی، آرتریت روماتوئید، بیماری کوشینگ، دیابت و …
 • مصرف برخی داروها مثل کورتن، لووتیروکسین، فورزماید، هپارین، فنیتوئین و … به مدت طولانی
بیشتر بخوانید  علائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

دکتر مویدفر جراح زانو در اصفهان می گوید، لازم به ذکر است، در رژیم‌های غذایی نامناسبی که با رعایت آنها فرد دچار کمبود مواد معدنی خواهد شد، بدن این کمبودها را از بافت‌های استخوانی تأمین می‌کند و این روند، در طول زمان باعث فقر استخوان ها و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد.

توجه : طبق تحقیقات جدید، مصرف کافئین تأثیر چندانی در استئوپروز نخواهد داشت.


تعویض مفصل زانو،آرتروسکوپی زانو،ارتروسکوپی زانو،پارگی مینیسک زانو
اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =